Елисавета Кларк и Пенка Касабова
Елисавета Кляп Кларк е родена на 1 юни 1868 г. в гр. Пловдив в семейството на Джеймс Кларк, първият американски мисионер в България. През 1898 година в гр.Самоков, Елисавета Кларк открива Американската детска градина, а през 1900 г. я премества в гр. София. Елисавета Кларк основава и ръководи първия Курс за подготовка на детски учителки към Американската детска градина. Девизът на Курса е: „Училището е част от живота и трябва да му служи". В продължение на 35 години тя е директор на градината.
През 1912 г. Кларк осиновява и отглежда две кръгли сирачета от войната.
На 24 ноември 1928 г. основава Дружество „Фридрих Фрьобел".
На 15 февруари 1940 г. Елисавета Кларк основава „Фондация за предучилищно образование в България„, която има за цел да се грижи за правилното отглеждане и възпитание на българското дете.
През 1940 г. за изключителни заслуги в областта на предучилищното образование в България, Кларк е удостоена с орден „Св. Св. Кирил и Методий"– І степен от Министерството на народната просвета.
Завършва житейския си път на 12 декември 1942 година.
„Елисавета Кларк в най-съвършения смисъл на думата е модерен педагог, за нея не „зная", а „мога" беше ценното. Тя почиташе индивидуалността на всяко дете и на всеки човек, и не искаше да прави всички еднакви. Ценеше в детето неговата индивидуалност. Стараеше да раздвижи онези скрити сили у човека, които биха го направили по-деен, по-волеви, по-човечен и по-съвършен. Тя често ни повтаряше, че педагогът влияе само и единствено с това, което е самият той, а не с това, което знае и говори." – Пенка Касабова
Пенка Милева Касабова е родена е на 12 август 1901 г. в гр. Стара Загора, в прогресивно за времето си семейство. Тя е сестра на известният поет, художник, публицист и театрал Гео Милев. Почива на 12 септември 2000 г.
През 1919 г. тя постъпва в единствения курс за детски учителки на Елисавета Кларк. След завършване на курса Пенка Касабова разбира, че това е нейното призвание. Тя мечтае българското дете да расте, да се учи и възпитава в детски градини, където да се пробужда интереса му към знания и творчество.
През 1925 г. заминава за Америка –. Чикаго, където след тригодишно обучение получава висше образование по предучилищно възпитание в National College for Education и става първата българка с висше образование по специалността предучилищно възпитание.
В периода 1929 – 1932 г. тя е преподавател в Американската детска градина в София, където прилага много нови идеи и методи за работа с децата.
От 1932 до 1942 г. Пенка Касабова е директор на Американската детска градина – години. Създава школа за обучение на детски учителки, школа за родители.
От 1942 г. до последните си дни тя работи за издигането на културата и образованието на всички, които работят с деца и са отговорни за възпитанието и обучението им.. За своя живот тя казва: "Целият си живот посветих и отдадох за културното издигане на народа ни…... Моят личен живот беше детската градина. … За мен работата с децата беше богослужение."
На 08 май 2000 г., ръководството на National College of Education към National Louis University, Dr. Kurtis Mac–Cray-ректор, Dr. Linda Tafel – заместник ректор и Dr. Norma Richard декан, взема решение за учредяване на 10 стипендии на името на „Пенка Милева Касабова".
Първите две стипендиантки, избрани с конкурс, проведен на 12 юли 2000 г., са Валя Цолова и Люба Димитрова.